Ολυμπιονίκες

Οι Ολυμπιονίκες μας και βιογραφικό τους, όπου είναι διαθέσιμο

Αντισφαίριση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Κανελλοπούλου Αγγελική Αντισφαίριση Μονό 1984, Λος Άντζελες 5
Σάκκαρη Μαρία Αντισφαίριση Μεικτό Διπλό 2020, Τόκιο 5-8
Τσιτσιπάς Στέφανος Αντισφαίριση Μεικτό Διπλό 2020, Tόκιο 5-8

Άρση Βαρών

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Γέροντας Ιωάννης Άρση Βαρών Βαρέων βαρών 1984, Λoς Άντζελες 7
Δήμας Πύρρος Άρση Βαρών 1992, Βαρκελώνη (κατ. 82,5κ.) (1ος)                                                          1996, Ατλάντα (κατ. 83κ.) (1ος)

2000, Σίδνεϊ (κατ. 85κ.) (1ος)

2004, Αθήνα (κατ. 85κ.) (3ος)

1
Ηλιάδης Νίκος Άρση Βαρών 1972, Μόναχο (κατ. 92κ.) (11ος) 1976, Μόντρεαλ (κατ. 82,5 κ.) (4ος)

1980, Μόσχα (κατ. 90κ.) (8ος) 1984, Λος Άντζελες (κατ. 90 κ.) (6ος)

11, 4, 8, 6
Ιακώβου Χρήστος Άρση Βαρών κατ. 82,5κ. 1972, Μόναχο 5
Ιωαννίδη Χριστίνα Άρση Βαρών κατ. 75κ. 2004, Αθήνα 5
Κακιασβίλι Ακάκιος Άρση Βαρών 1996, Ατλάντα (κατ. 99 κ.) (1ος)

2000, Σίδνεϊ (κατ. 94 κ.) (1ος)

1
Κασάπη Βασιλική Αρση Βαρών  +75 κιλά 2004, Αθήνα 8
Κόκας Λεωνίδας Άρση Βαρών κατ. 91κ. 1996, Ατλάντα 2
Κωνσταντινίδης Χρήστος Αρση Βαρών  +67.5 κιλά(300κ) 1988, Σεούλ 8
Λεωνίδης Βαλέριος Άρση Βαρών 1992, Βαρκελώνη (κατ. 64κ.) (5ος)                                                1996, Ατλάντα (κατ. 64κ.) (2ος)

2000, Σίδνεϊ (κατ. 69κ.) (6ος)

2
Μαρκούλας Γιώργος Άρση Βαρών κατ. 85κ. 2004, Αθήνα 4
Μήτρου Βίκτωρας Άρση Βαρών κατ. 77κ. 1996, Ατλάντα (κατ. 76κ.) (4ος)

2000, Σίδνεϊ (κατ. 77κ.) (2ος)

2004, Αθήνα (κατ. 77κ.) (5ος)

2
Σαλτσίδης Παύλος Αρση Βαρών 1988, Σεούλ (κατ. 110κ.) (8ος)

1992, Βαρκελώνη (κατ. +110κ.) (8ος)

1996, Ατλάντα (κατ. 108κ.) (7ος)

8, 8, 7
Σαμπάνης Λεωνίδας Άρση Βαρών 1996, Ατλάντα (κατ. 59κ.)

2000, Σίδνεϊ (κατ. 62 κ.)

2, 2
Σιδηρόπουλος Γιάννης Άρση Βαρών κατ. 60κ. 1988, Σεούλ 6
Σπύρου Χρήστος Αρση Βαρών κατ. 85κ. 2000, Σίδνεϊ 7
Τζελίλης Γιώργος Άρση Βαρών κατ. 64κ. 1996, Ατλάντα 4
Τσιντσάρης Γιάννης Άρση Βαρών κατ. 110+ 1984, Λος Άντζελες 4
Χατζηιωάννου (Γιάννα) Ιωάννα Άρση Βαρών κατ. 63κ. 2000, Σίδνεϊ 3

Γυμναστική

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Μελισσανίδης Ιωάννης Ενόργανη Γυμναστική ασκήσεις εδάφους 1996, Ατλάντα 1
Πετρούνιας Ελευθέριος Ενόργανη Γυμναστική Κρίκοι 2016, Ρίο 2020, Τόκιο 1, 3
Ταμπάκος Δημοσθένης Ενόργανη Γυμναστική Κρίκοι 2000, Σίδνεϊ (2ος)                                                     2004, Αθήνα (1ος) 1,2
Τσολακίδης Βασίλης Ενόργανη Γυμναστική  δίζυγο 2012, Λονδίνο 6

Ρυθμική Γυμναστική

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Αϊνδιλή Ειρήνη Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Γεωργάτου Μαρία Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Ευθυμίου Ηλέκτρα Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5
Κάκιου Μαρία Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5
Καρυάμη Χαρά Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Μαγνησαλή Βαρβάρα Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5
Ντόνα (Μορφούλα) Ευμορφία Ρυθμική Γυμναστική Ατομικό 2000, Σίνδεϊ 7
Πανταζή Άννυ Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5
Πανταζή Κλέλια Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Πολλάτου Άννα Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Χριστίδου Στυλιανή Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5
Χριστοδούλου Εύα Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2000, Σίδνεϊ 3
Χρονοπούλου Ελένη Ρυθμική Γυμναστική Ανσάμπλ 2004, Αθήνα 5

Ιππικό Τρίαθλο

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ
Αντικατζίδη Χάϊντι Ιππικό Τρίαθλο 2000, Σίδνεϊ

Ιστιοπλοΐα

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Α.Μ. Κωνσταντίνος Ιστιοπλοΐα κατηγορία DRAGON 1960, Ρώμη 1
Γαβρίλης Τάσος Ιστιοπλοΐα SOLING, (πλήρωμα Μπουντούρη) 1980, Μόσχα 3
Δεληγιάννης Δημήτρης Ιστιοπλοΐα, SOLING (πλήρωμα Μπουντούρη) 1984, Λος Άντζελες 6
Εσκιτζόγλου Οδυσσέας Ιστιοπλοΐα κατηγορία DRAGON (πλήρωμα Κωνσταντίνου) 1960, Ρώμη 1964, Τόκιο 1, 8
Ζαΐμης Γεώργιος Ιστιοπλοΐα κατηγορία DRAGON (πλήρωμα Κωνσταντίνου) 1960, Ρώμη 1964, Τόκιο 1, 8
Καγιαλής Παύλος Ιστιοπλοΐα 470 2016,Ριο, 2020, Τόκιο 3, 8
Κακλαμανάκης Νικόλαος Ιστιοπλοΐα Κατηγορία MISTRAL 1996, Ατλάντα (1ος)                                2000, Σίδνεϊ (6ος)                                                            2004, Αθήνα (2ος) 2008, Πεκίνο (8ος Κατηγορία RS:X) 1
Κισέογλου Ιάκωβος Ιστιοπλοΐα 470 1992, Βαρκελώνη, (Πλήρωμα με Δημήτρη Μπούκη) 8
Κοκκαλάνης Βύρων Ιστιοσανίδα Κατηγορία RS:X 2012, Λονδίνο 2016, Ρίο 6, 5
Κοσματόπουλος Ανδρέας Ιστιοπλοϊα 470 2000, Σίδνεϊ (Πλήρωμα με Κώστα Τριγκώνη) 8
Κουλιγκάς Παναγιώτης Ιστιοπλοΐα, FINN 1964, Τόκιο 1968, Μεξικό 8, 5
Κραβαριώτη Βιργινία Ιστιοπλοΐα YNGLING 2008, Πεκίνο (κατ. YNGLING, πλήρωμα με Μπεκατώρου & Παπαδοπούλου) 3
Μάντης  Παναγιώτης Ιστιοπλοΐα 470 2016 Ριο, 2020, Τόκιο 3, 8
Μπεκατώρου Σοφία Ιστιοπλοΐα 2004, Αθήνα, (κατ. 470, πλήρωμα με Τσουλφά)                                                  2008, Πεκίνο (κατ. YNGLING, πλήρωμα με Παπαδοπούλου & Κραβαριώτη, 3η) 1,3
Μπούκης Δημήτρης Ιστιοπλοΐα 1992, Βαρκελώνη (470, Πλήρωμα με Κισέογλου Ιάκωβο) 1996, Ατλάντα (STAR, Πλήρωμα Μπουντούρη) 8, 4
Μπουντούρης Αναστάσιος Ιστιοπλοΐα 1980, Μόσχα (SOLING) (3ος)

1984, Λος Άντζελες (SOLING) (6ος)

1996, Ατλάντα (STAR) (4ος)

3
Παπαδοπούλου Σοφία Ιστιοπλοϊα YNGLING 2008, Πεκίνο (κατ. YNGLING, πλήρωμα με Μπεκατώρου & Κραβαριώτη) 3
Παπαθανασίου Αιμίλιος Ιστιοπλοΐα, FINN 2004, Αθήνα 5
Πελεκανάκης Λεωνίδας Ιστιοπλοΐα,  STAR (πλήρωμα Χατζηπαυλή) 1984, Λος Άντζελες 6
Ραπανάκης Αριστείδης (Άρης) Ιστιοπλοΐα  SOLING, (πλήρωμα Μπουντούρη) 1980, Μόσχα 3
Σπυρίδης Γιώργος Ιστιοπλοΐα, SOLING (πλήρωμα Μπουντούρη) 1984, Λος Άντζελες 6
Τριγκώνης Κωνσταντίνος Ιστιοπλοϊα 470 2000, Σίνδευ (Πλήρωμα με Ανδρέα Κοσματόπουλο) 8
Τσουλφά Αιμιλία Ιστιοπλοΐα 470 2004, Αθήνα, (κατ. 470, πλήρωμα με Μπεκατώρου) 1
Χατζηπαυλής Ηλίας Ιστιοπλοΐα 1972, Μόναχο (FINN) (2ος)

1984, Λος Άντζελες (STAR) (6ος)

2, 6

Καλαθοσφαίριση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Αγγελίδης Ντίνος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Αλβέρτης Φραγκίσκος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα                                                   2004, Αθήνα 5
Βασιλείου Ελένη Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Βασιλόπουλος Παναγιώτης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Γιαννάκης Παναγιώτης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Γλυνιαδάκης Ανδρέας Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Δελή Αικατερίνη Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Διαμαντίδης Δημήτρης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Ζήσης Νίκος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Καββαδία Τατιάνα Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Κακιούζης Μιχάλης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Κακιούσης Ελευθέριος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Καλέντζου Δήμητρα Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Κλιγκοπούλου Σοφία Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Κωστάκη Αναστασία Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Μάλτση (Εβίνα) Ευανθία Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Μπακατσιάς Ευθύμης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Μπουρούσης Γιάννης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Ντικούδης Δημοσθένης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Οικονόμου Νίκος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Παπαδόπουλος Λάζαρος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Παπαλουκάς Θεόδωρος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Παπανικολάου Δημήτρης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα                                                   2004, Αθήνα 5
Παταβούκας Κωνσταντίνος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Πελεκάνος Μιχάλης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Πρίντεζης Γιώργος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Ρεντζιάς Ευθύμης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Σαμορούκοβα Μαρία Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Σαρέγκου (Πόλυ) Πολύμνια Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Σιγάλας Γιώργος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Σπανούλης Βασίλης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Σταχτιάρη Ειρήνη Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Σχορτσιανίτης Σοφοκλής Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2008, Πεκίνο 5
Τασούλη Αταλάντη – Μαρία Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Τσαρτσαρής Κώστας Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Φασούλας Παναγιώτης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Φώτσης Αντώνης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα                                                  2008, Πεκίνο 5
Χατζηβρέττας Νίκος Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Χριστοδούλου Φάνης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση ανδρών 1996, Ατλάντα 5
Χριστοφοράκη Αθηνά Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση Γυναικών 2004, Αθήνα 7

Κανόε Καγιάκ

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ (ΘΕΣΗ)
Τσακμάκης Χρήστος Κανόε Καγιάκ C-1 2008, Πεκίνο

 

Κωπηλασία

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Αγγελόπουλος Διονύσης Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου 2016,Ριο 8
Ασουμανάκη Σοφία Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών 2016,Ριο 4
Γιάνναρος Σπυρίδων Κωπηλασία Τετράκωπος Ανευ, Ελαφρών Βαρών Ανδρών 2016,Ριο 6
Γιατζιτζίδου Χριστίνα Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών 2012, Λονδίνο(πλήρωμα με Τσιάβου) 3
Καραμήτρος Θωμάς Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου (subst)
2016,Ριο 8
Κόνσολας Λευτέρης Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών (Μαγδανής Παναγιώτης) (2012) Τετράκωπος Ανευ, Ελαφρών Βαρών Ανδρών (subst) 2016 2012, Λονδίνο 2016, Ρίο 8, 6
Κοντομανώλης Κωνσταντίνος Κωπηλασία  κατ. Βαρέων Βαρών 1980, Μόσχα 1984, Λος Άντζελες 8, 6
Κυρίδου Μαρία Κωπηλασία 2- (Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο) 2020, Τόκιο 5
Μαγδανής Παναγιώτης Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών (Κόνσολας Λευτέρης) (2012), Τετράκωπος Ανευ, Ελαφρών Βαρών Ανδρών 2016 2012, Λονδίνο 2016, Ριο 8, 6
Μηλιώτης Παναγιώτης Κωπηλασία Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών 2000, Σίδνευ 8
Μούγιος Δημήτρης Κωπηλασία Διπλό σκιφ ελαφρών βαρών 2008, Πεκίνο (πλήρωμα με Πολύμερο) 2
Μπισκιτζή Χρύσα Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών 2008, Πεκίνο (πλήρωμα με Τσιάβου) 6
Μπούρμπου Χριστίνα Κωπηλασία 2- (Δίκωπος χωρίς πηδαλιούχο) 2020, Τόκιο 5
Νικολαϊδου Κατερίνα Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών 2016,Ριο 4
Ντούσκος Στέφανος Κωπηλασία Τετράκωπος Ανευ, Ελαφρών Βαρών Ανδρών, 1x (Μονό Σκίφ) 2016, Ριο, 2020, Τόκιο 6, 1
Παπαχρηστος Στέργιος Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου 2012, Λονδίνο 4
Πέτρου Ιωάννης Κωπηλασία Τετράκωπος Ανευ, Ελαφρών Βαρών Ανδρών 2016,Ριο 6
Πολύμερος Βασίλης Κωπηλασία διπλό σκιφ ελαφρών βαρών 2004, Αθήνα (πλήρωμα με Σκιαθίτη, 3ος)  2008, Πεκίνο (πλήρωμα με Μούγιο, 2ος) 2
Σβάιερ (Τόνια) Αντωνία Κωπηλασία μονό σκιφ 1988, Σεούλ 1992, Βαρκελώνη 7,7
Σκιαθίτης Νίκος Κωπηλασία διπλό σκιφ ελαφρών βαρών (πλήρωμα με Πολύμερο) 2004, Αθήνα 3
Τζιάλλας Γιώργος Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου 2012, Λονδίνο, 2016, ΡΙΟ 4,8
Τσιάβου Αλεξάνδρα Κωπηλασία Διπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών 2008, Πεκίνο (πλήρωμα με Μπισκιτζή) 6η, 2012, Λονδίνο (πλήρωμα Γιατζιτζίδου)3η 3
Τσίλης Γιάννης Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου 2012, Λονδίνο 2016, ΡΙΟ 4,8
Χρήστου Ιωάννης Κωπηλασία Τετράκωπος άνευ πηδαλιούχου 2012, Λονδίνο 2016, ΡΙΟ 4,8

Ξιφασκία

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Βουγιούκα Βασιλική Ξιφασκία Ατομικό Σπάθης 2012, Λονδίνο 5
Κωστάκος Δημήτρης Ξιφασκία Ομαδικό Σπάθης 2004, Αθήνα 8
Μαγκανουδάκη Δήμητρα Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Ξίφος Μονομαχίας (Epee) 2004, Αθήνα 8
Μανέτας Κωνσταντίνος Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Σπάθης 2004, Αθήνα 8
Μπασματζιάν Μάριος Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Σπάθης 2004, Αθήνα 8
Ντουράκος Τζέισον Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Σπάθης 2004,Αθήνα 8
Σιδηροπούλου Νίκη Κατερίνα Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Ξίφος Μονομαχίας (Epee) 2004, Αθήνα 8
Χρήστου Ιωάννα Ξιφασκία Ατομικό και Ομαδικό Ξίφος Μονομαχίας (Epee) 2004, Αθηνα 8

Πάλη

 

Ελληνορωμαϊκή

(με αλφαβητική σειρά)

 

ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Αβράμης Δημήτρης Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 84κ. 2004, Αθήνα 5
Αρκουδέας Κωνσταντίνος Ελληνορωμαϊκή Πάλη κατ. 66κ. 2004, Αθήνα 6
Γαλακτόπουλος Πέτρος Ελληνορωμαϊκή Πάλη 1968, Μεξικό (κατ. 70 κ.) (3ος)                                             1972, Μόναχο (κατ. 74 κ.) (2ος) 2
Θανόπουλος Δημήτρης Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 82κ. 1984, Λος Άντζελες 2
Θάνος Κώστας Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 97κ. 2000, Σίδνεϊ 4
Κιουρεγκιάν Αρτιόμ Ελληνορωμαϊκή Πάλη κατ. 55κ. 2004, Αθήνα 3
Κουτσιούμπας Γεώργιος Ελληνορωμαϊκή Πάλη κατ. 96κ. 2004, Αθήνα 7
Κουτσιούμπας Ξενοφών Ελληνορωμαϊκη Πάλη κατ. 120κ. 2004, Αθήνα 7
Κωνσταντινίδης Ιορδάνης Ελληνορωμαϊκή Πάλη κατ. 90κ. 1996, Ατλάντα 6
Μοσχίδης Όθωνας Ελληνορωμαϊκή Πάλη κατ. 57κ. 1968, Μεξικό 4
Μυγιάκης Στέλιος Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 62κ. 1980, Μόσχα 1
Μωυσίδης Τάσος Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 67κ. 1960, Ρώμη 6
Ποζίδης Γεώργιος Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 90κ. 1984, Λος Άντζελες 6
Ποικιλίδης Γιώργος Ελληνορωμαϊκή Πάλη 1980, Μόσχα (κατ. 100 κ.) (5ος)

1984, Λος Άντζελες (κατ. 100 κ.) (4ος)

1984, Λος Άντζελες (Ελευθέρα Πάλη, κατ. 100 κ.) (6ος)

4
Ποικιλίδης Παναγιώτης Ελληνορωμαϊκή Πάλη 1984, Λος Άντζελες (βαρέων βαρών) (4ος)                                                     1992, Βαρκελώνη (κατ. 130 κ.) (8ος)

1996, Ατλάντα  (κατ. 130 κ.) (5ος)

4
Χολίδης Χαράλαμπος Ελληνορωμαϊκή Πάλη, κατ. 57κ. 1984, Λος Άντζελες                                       1988, Σεούλ 3

Ελευθέρα

(με αλφαβητική σειρά)

 

ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Βρυώνη Μαρία-Λουίζα Ελευθέρα Πάλη κατ. 72κ. 2004, Αθήνα 8
Δεσκουλίδης Ηρακλής Ελευθέρα Πάλη κατ. 89κ. (1988, Σεούλ) 1984, Λος Άντζελες 1988, Σεούλ 7, 7
Ζυγούρη Σταυρούλα (Βούλα) Ελευθέρα Πάλη κατ. 63κ. 2004, Αθήνα 4
Καρντάνοφ Αμιράν Ελευθέρα Πάλη 2000, Σίδνεϊ (κατ. 54κ.) (3ος)                                  2004, Αθήνα (κατ. 65κ.) (4ος) 3
Λοϊζίδης Λάζαρος Ελευθέρα Πάλη κατ. 84κ. 2004, Αθήνα 6
Ξανθόπουλος Αφταντίλ Ελευθέρα Πάλη κατ. 97κ. 2000, Σίδνεϊ 5
Τασκούδης Απόστολος Ελευθέρα Πάλη κατ. 66κ. 2004, Αθήνα 6
Χατζηιωαννίδης Γεώργιος Ελευθέρα Πάλη κατ. 62κ. 1980, Μόσχα 3

Πετοσφαίριση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Γκιούρδας Μάριος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Κουρνέτας Βασίλειος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Κράβαρικ Αντρέι Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Λάππας Ηλίας Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Μπάεφ (Θοδωρής) Θεόδωρος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Πανταλέων Σωτήρης Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Προύσαλης Κωνσταντίνος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Ρουμελιώτης Νικόλαος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Στεφάνου Γεώργιος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Τσακιρόπουλος Αντώνιος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Χατζηαντωνίου (Άκης) Θεόδωρος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5
Χριστοφιδέλης (Κώστας) Κωνσταντίνος Πετοσφαίριση Πετοσφαίριση ανδρών 2004, Αθήνα 5

Ποδηλασία

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Βασιλόπουλος Λάμπρος Ποδηλασία Ολυμπιακό Ομαδικό Σπριντ 1996 Ατλάντα (7ος), 2000 Σίδνευ (4ος), 2004 Αθήνα (8ος) 2000, Σίδνεϊ 4
Γεωργαλής Δημήτρης Ποδηλασία,                            Ολυμπιακό  Ομαδικό Σπριντ (4ος)           1χλμ. Ατομικό  (6ος) 2000, Σίδνεϊ 4
Μπάργκας Κλεάνθης Ποδηλασία Ολυμπιακό Ομαδικό Σπριντ 2000, Σίδνεϊ 4
Χειμωνέτος Γιώργος Ποδηλασία Πίστας Ολυμπιακό Ομαδικό Σπριντ 2004, Αθήνα 8

Πυγμαχία

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Ουζλιάν Τιγκράν Πυγμαχία  κατ. 60κ. 2000, Σίδνεϊ 5
Παυλίδης Ηλίας Πυγμαχία κατ. 81κ. (2004, Αθήνα)

κατ. 91κ. (2008, Πεκίνο)

2004, Αθήνα                                               2008, Πεκίνο 5, 5
Στεφανόπουλος Γιώργος Πυγμαχία κατ. 91κ. 1984, Λος Άντζελες 5

Σόφτμπωλ

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Γεωργαντά Τζηννι Μαρί Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Γκέιλ Τζοάννα Αντάλιν Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Κανελάκη-Κλόοζμαν Χλόη-Μαρία Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Καρατζά Χριστίνα Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Κουτούγκου Αικατερίνη Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Αικατερίνη – Ελένη Κρομύδα – (Katina) Tina Lynn Kramos Σοφτμπωλ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Μπάσορ Λίντσει Κριστίν Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Μπάσορ (Τζέλντερ) Τζέσικα Λυν Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Μπούζιου Ιωάννα Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Τσαρνέσκι Βανέσα Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Φάρνγουόρθ Σάρα Ρενέ Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Φάρνγουόρθ Στέισι Λη Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Φάρνγουόρθ Τζέιμι Λυν Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Λίντσει Λόρεν Τζέϊμς Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7
Στέφανι Σκέγκας Μάξγουελ Σόφτμπολ Γυναικών 2004, Αθήνα 7

Σκοποβολή

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Κορακάκη Άννα ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 10µ. Αεροβόλο Πιστόλι 2020, TOKIO 6
Κορακάκη Άννα ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 25µ. Πιστόλι 2020, TOKIO 6
Κορακάκη Άννα ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ 10μ.αεροβόλο πιστόλι,25μ.σπορ πιστόλι 2016,Ριο 3

Στίβος

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Βασδέκη Όλγα Στίβος  Άλμα Τριπλούν 1996, Ατλάντα 5
Βόγγολη Κατερίνα Στίβος Δισκοβολία 2004, Αθήνα 8
Γκατσιούδης Κώστας Στίβος,  Ακόντιο 2000, Σίδνεϊ 6
Γκουντενoύδη (Χρύσα) Χρυσούλα Στίβος 4✕400 ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Δεβετζή (Πηγή) Χρυσοπηγή Στίβος, Άλμα Τριπλούν 2004, Αθήνα                                                      2008, Πεκίνο (3η) 2
Θάνου Κατερίνα Στίβος 100μ. 2000, Σίδνεϊ 2
Ιακωβάκης Περικλής Στίβος 2008, Πεκίνο 8
Καραλής Εμμανουήλ Στίβος Άλμα επί Κοντώ 2020, Τόκιο 4
Κελεσίδου Τασούλα Στίβος Δισκοβολία 2000, Σίδνεϊ                                                       2004, Αθήνα 2
Κεντέρης Κώστας Στίβος, 200μ. 2000, Σίδνεϊ 1
Κουκοδήμος Κώστας Στίβος Άλμα εις Μήκος 1992, Βαρκελώνη 6
Κυριακοπούλου (Νικόλ) Νικολέτα Στίβος Άλμα επί Κοντώ 2020, Τόκιο 8
Λεμπέσης Σπύρος Στίβος,  Ακόντιο 2012, Λονδίνο 7
Μανιάνι Μιρέλα Στίβος,  Ακόντιο 2000, Σίδνεϊ                                                       2004, Αθήνα (3η) 2
Μελέτογλου Χρήστος Στίβος, Άλμα Τριπλούν 2004, Αθήνα 6
Μπακογιάννη Νίκη Στίβος  Άλμα εις Ύψος 1996, Ατλάντα 2
Μπούντα Χαρίκλεια Στίβος, 4400 Σκυταλοδρομία 2004, Αθήνα 8
Ντόβα Δήμητρα Στίβος, 4400 Σκυταλοδρομία 2004. Αθήνα 8
Ντρισμπιώτη Αντιγόνη Στίβος 20.000μ. Βάδην 2020, Τόκιο 8
Ξάνθου Νίκη Στίβος Άλμα εις Μήκος 1996, Ατλάντα 4
Ουζούνη (Πόπη) Καλλιόπη Στίβος Σφαιροβολία 2000, Σίδνεϊ 7
Παπακώστας Λάμπρος Στίβος  Άλμα εις Ύψος 1996, Ατλάντα 6
Παπανικολάου Χρήστος Στίβος, Άλμα Επί Κοντώ 1968, Μεξικό 4
Παπαχρήστου (Βούλα) Παρασκευή Στίβος Άλμα εις Μήκος 2016,Ριο 8
Πατουλίδου (Βούλα) Παρασκευή Στίβος 100μ. Εμπόδια 1992, Βαρκελώνη 1
Ρουμπάνης Γεώργιος Στίβος, Άλμα Επί Κοντώ 1956, Μελβούρνη 3
Στεφανίδη Αικατερίνη Στίβος Άλμα επί Κοντώ 2016, Ριο, 2020, Tόκιο 1, 4
Τεντόγλου Μιλτιάδης Στίβος Άλµα σε Μήκος 2020, Τόκιο 1
Τζιωρτζής Σταύρος Στίβος, 400μ. Εμπόδια 1972, Μόναχο 6
Τσικούνα Στέλλα Στίβος Δισκοβολία 2000, Σίδνεϊ 5
Τσουμελέκα Αθανασία Στίβος  20.000μ. Βάδην 2004, Αθήνα 1
Φιλιππίδης Κωνσταντίνος Στίβος Επί Κοντώ 2012, Λονδίνο 7η 2016, Ρίο 7η 7
Χαλκιά Φανή Στίβος, 400μ. Εμπόδια 2004, Αθήνα 1

Ταεκβοντό

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Αθανασοπούλου Αρετή Tae Kwon Do 2000, Σίνδευ 8
Μουρούτσος Μιχάλης Tae Kwon Do κατ. 58 κ. 2000, Σίδνεϊ 1
Μυστακίδου Ελισάβετ Tae Kwon Do κατ. 67 κ. 2004, Αθήνα 2
Νικολαΐδης Αλέξανδρος Tae Kwon Do κατ. 80 κ. 2004, Αθήνα                                                      2008, Πεκίνο 2
Τζέλη Φανή Tae Kwon Do 57κ. (Πτερού) 2020, Τόκιο 7

Τζούντο

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Ηλιάδης Ηλίας Τζούντο κατ. -81κ. 2004, Αθήνα 2012, Λονδίνο 1, 3
Καραγιαννοπούλου Μαρία Τζούντο κατ. 48κ. 2004, Αθήνα 5
Τελτσίδου Ελισάβετ Τζούντο 70κ. (Μεσαίων Βαρών) 2020, Τόκιο 7

Τοξοβολία

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Βαβάτση Φωτεινή Τοξοβολία Ολυμπιακό Τόξο – Ομαδικό Γυναικών 2004, Αθήνα 5
Ρωμάντζη Ελπίδα Τοξοβολία Ολυμπιακό Τόξο – Ομαδικό Γυναικών 2004, Αθήνα 5
Ψάρρα Ευαγγελία Τοξοβολία Ολυμπιακό Τόξο – Ομαδικό Γυναικών 2004, Αθήνα 5

Υγρός Στίβος

Καταδύσεις

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Γαβριηλίδης Ιωάννης Καταδύσεις 10μ. Με Σωτήρη Τράκα 2004, Αθήνα 7
Γεωργάτου (Ντίνα) Διαμαντίνα Καταδύσεις 3μ. Με Σωτηρία Κουτσοπέτρου 2004, Αθήνα 8
Κουτσοπέτρου (Ρίτα) Σωτηρία Καταδύσεις 3μ. Με Διαμαντίνα (Ντίνα) Γεωργάτου 2004, Αθήνα 8
Μπίμης Θωμάς Συγχρονισμένη Κατάδυση 3μ. με Νίκο Συρανίδη 2004, Αθήνα 1
Παππά Παππαβασιλοπούλου Ευτυχία Καταδύσεις 10μ. Με Φλωρεντία Σφακιανού 2004, Αθήνα 8
Συρανίδης Νίκος Συγχρονισμένη Κατάδυση 3μ. με Θωμά Μπίμη 2004, Αθήνα 1
Σφακιανού Φλωρεντία Καταδύσεις 10μ. Με Ευτυχία Παππά Παπαβασιλοπούλου 2004, Αθήνα 8
Τράκας Σωτήρης Συγχρονισμένη Κατάδυση 10μ. Με Γαβρηιλίδη Ιωάννη 2004 Αθήνα 7

Κολύμβηση

(με αλφαβητική σειρά)

ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Αγγελοπούλου Βασιλική Κολύμβηση 400μ. μικτή 2004, Αθήνα 8
Αντωνόπουλος Απόστολος Κολύμβηση 4×200 ελεύθερο 2004, Αθήνα 8
Γιαννιώτης Σπύρος Κολύμβηση 2004, Αθήνα 400 μ. Ελεύθερο (7ος), 1500μ. Ελεύθερο (5ος),2012, Λονδίνο 10χλ. Ανοικτής θαλάσσης (4ος) 2016, Ρίο 10χλ. Ανοικτής θαλάσσης (2ος) 2004, Αθήνα (7ος), (5ος), 2012, Λονδίνο (4ος), 2016, Ρίο (2ος) 7, 5, 4, 2,
Γκολομέεβ Κριστιάν Κολύμβηση 50μ. Ελεύθερο 2020, Τόκιο 5
Ζήσιμος Ανδρέας Κολύμβηση 4×200 ελεύθερο 2004 Αθήνα 8
Κοκκώδης Γιάννης Κολύμβηση 400μ. μικτής ατομικής 2004, Αθήνα 6
Μαγγανάς Δημήτριος Κολύμβηση 4×200 ελεύθερο 2004, Αθήνα 8
Νιαγκουάρα Νέρι-Μαντέι Κολύμβηση, 100μ. ελεύθερο 2004, Αθήνα 6
Ξυλούρης Νίκος Κολύμβηση 4×200 ελεύθερο 2004, Αθήνα 8

 

Συγχρονισμένη Κολύμβηση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Αναστασίου Σαβίνα – Αγλαϊα Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Γεωργίου Ελένη Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Γουδά Ευφροσύνη Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Θαλασσινίδου Χριστίνα Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ατομικό + Ομαδικό (Ντουέτο με Ελευθερία Φτούλη) 1992, Βαρκελώνη, 2004, Αθήνα 6, 8
Ιωάννου Αποστολία Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Κουτσούδη Ευγενία Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Πελεκάνου Όλγα Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8
Πλατανιώτη Ευαγγελία Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ντουέτο με την Δέσποινα Σολωμού 2012, Λονδίνο 8
Σολωμού Δέσποινα Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ντουέτο με την Ευαγγελία Πλατανιώτη 2012, Λονδίνο 8
Φτούλη Ελευθερία Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ατομικό + Ομαδικό (Ντουέτο με Χριστίνα Θαλασσινίδου) 2004, Αθήνα 8
Χριστοδούλου Μαρία Συγχρονισμένη Κολύμβηση Ομαδικό 2004, Αθήνα 8

10χλµ. Μαραθώνιος Κολύμβησης

(Με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Κυνηγάκης (Άλκης) Αθανάσιος ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ 10χλµ. Μαραθώνιος Κολύμβησης 2020, TOKIO 5

 

 

 

Υδατοσφαίριση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ
Αντωνάκου Σταυρούλα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Αργυρόπουλος Κανακάκης Στυλιανός ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Αρώνης Αντώνιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Ασημάκη Αλεξάνδρα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Ασιλιάν Δήμητρα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Αφρουδάκης Γιώργος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996,Ατλάντα                                     2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 6, 4, 7
Αφρουδάκης Χρήστος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 4, 7
Βλαχόπουλος Άγγελος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016, Ριο 6  2020,  Τόκιο 2 6, 2
Βλοντάκης Αντώνης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 4, 7
Βολτυράκης Γεράσιμος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Βόσσος Ιωάννης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Γαλανίδης Κώστας ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Γαλανόπουλος Στέφανος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Γενηδουνιάς Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Γενηδουνιάς Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016, Ριο 6
Γερόλυμου Αγγελική ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Γεωργαράς Συμεών ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Γιαννόπουλος Κυριάκος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Γιαννόπουλος Σταύρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Γκιουβέτσης Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Γούνας Αλέξανδρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Γούνας Ανδρέας ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Δελακάς Ευάγγελος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Δεληγιάννης Νικόλαος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα, 2008 Πεκίνο 4, 7
Δερβίσης Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Δερβίσης Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Ελληνάκη Γεωργία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Ζερδεβάς Εμμανουήλ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Θεοδωρόπουλος Αργύρης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 4, 7
Θωμάκος Γιάννης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 4, 7
Ιωσηφίδου Σοφία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Καϊάφας Φίλιππος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Καλακώνας Θεόδωρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα (6ος)                                                2004, Αθήνα (4ος) 4
Καπότσης Μάριος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Καπράλος Σπύρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Καραγιάννη Ευτυχία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Καραπατάκη Αγγελική ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Κεφαλογιάννης Αριστείδης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Κοζομπόλη Σταυρούλα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Κοκκινάκης Κώστας ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2008, Πεκίνο 7
Κολόμβος Χριστόδουλος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Κολόμβος Χριστόδουλος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016, Ριο 6
Λαρά Γεωργία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Λιόση Κυριακή ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Λοράντος Θεόδωρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Λούδης Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα (6ος)                                                2004, Αθήνα (4ος) 6, 4
Μάζης Δημήτριος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 4, 7
Μαυρωτάς Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Μελιδώνη Αντιόπη ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Μιτελούδης Δημήτρης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2008, Πεκίνο 7
Μουδάτσιος Ξενοφών ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Μουρίκης Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Μουρίκης Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Μυλωνάκη Ανθούλα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Μυλωνάκης Εμμανουήλ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2008, Πεκίνο 7η 2016, Ριο 6η 7, 6
Μωραΐτη Αντωνία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2
Μωραϊτίδου Ευαγγελία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Ντόσκας Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2008, Πεκίνο 7
Οικονομοπούλου Αικατερίνη ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Παπαναστασίου Αλέξανδρος του Αναστασίου ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Παπαναστασίου Αναστάσιος (Γάτος) του Νικολάου ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Παπαναστασίου Αναστάσιος (πιλότος) ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Πάτρας Ευάγγελος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Ποντικέας Κυριάκος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Ρέππας Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 4, 7
Ρουμπέση Αντιγόνη ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2004, Αθήνα 2008, Πεκίνο 2, 8
Σάντα Στέφανος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα 4
Σελετόπουλος Δημήτριος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελς 8
Σιταρένιος Μάρκελος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Σκουμπάκης Δημήτριος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2020, Τόκιο 2
Σταθάκης Σωτήριος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1984, Λος Άντζελες 8
Σχίζας Αναστάσιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2004, Αθήνα, 2008 Πεκίνο 4, 7
Τσουκαλά Χριστίνα ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Τσουρή Μαρία ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση γυναικών 2008, Πεκίνο 8
Φλέγκας Κωνσταντίνος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016,Ριο 6
Φουντούλης Ιωάννης ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 2016, Ρίο 2020, Τόκιο 6, 2
Χατζηθεοδώρου Θεόδωρος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα (6ος)                                                2004, Αθήνα (4ος) 6, 4
Χατζής Θωμάς ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6
Ψύχος Γεώργιος ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ Υδατοσφαίριση Ανδρών 1996, Ατλάντα 6

Χειροσφαίριση

(με αλφαβητική σειρά)
ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Αλβανός Αλέξανδρος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Βασιλάκης Αλέξανδρος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Βόγλης Ευάγγελος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Γραμματικός Νίκος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Ζαραβίνας Γιώργος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Ζιβούλοβιτς Σάσα Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Καρυπίδης Σάββας Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Καφφάτος Δημήτρης Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Κοκολοδημητράκης Νίκος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Μπαλωμένος Σπύρος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Τζιμούρτος Δημήτρης Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Τρουπής Ανδρέας Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Χαλκίδης Γιώργος Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Χατσατουριάν Γρηγόρης Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6
Χρυσόπουλος Ιωάννης Χειροσφαίρισης 2004, Αθήνα 6

Επίτιμα μέλη

(με αλφαβητική σειρά)
Κασούμη (‘Αγη) Αγαθή Σκοποβολή Σπόρ Πιστόλι 1984, Λος Άντζελες
Βερούλη Άννα Στίβος Ακόντιο 1988, Σεούλ
Νίκος Γκάλης Καλαθοσφαίριση Καλαθοσφαίριση
Μεσερέτ Ντεφάρ Στίβος 5000μ 2004, Αθήνα 2008 Πεκίνο, 2012 Λονδίνο

 

 

Ιστορικοί Έλληνες Ολυμπιονίκες

ONOMA ΑΘΛΗΜΑ ΑΓΩΝΙΣΜΑ ΕΤΟΣ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΔΙΑΚΡΙΣΗ (ΘΕΣΗ)
Λούης Σπυρίδων Στίβος Μαραθώνιος 1896, Αθήνα 1
Βασιλάκος Χαρίλαος Στίβος Μαραθώνιος, 1500 μ. 1896, Αθήνα, 1906, Αθήνα (Μεσολυμπιάδα) 2, 5
Τσικλητήρας (Κωστής) Κωνσταντίνος Στίβος Μήκος άνευ φοράς, Ύψος άνευ φοράς 1906, Αθήνα (Μεσολυμπιάδα) (8ος), (6ος) 1908 Λονδίνο (2ος), (2ος) 1912 Στοκχόλμη (1ος), (3ος) 8, 6, 2, 2, 1, 3
Κυριακίδης (Στέλιος) Στυλιανός Στίβος Μαραθώνιος 1936, Βερολίνο 1948, Λονδίνο 11, 18

 

 

 

Άρθρο-παρέμβαση Πάρι Κουρτζίδη περί προνομίων Ολυμπιονικών: Εκεί που μας χρωστούσαν, ζητάνε και το βόδι…

Τις τελευταίες ημέρες πληροφορούμαι τον υπέρμετρο ζήλο με τον οποίο το υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης της κυρίας Όλγας Γεροβασίλη επιχειρεί να περικόψει και τα τελευταία κίνητρα και προνόμια των ολυμπιονικών.

Αυτή τη φορά ο λόγος γίνεται για το αν δικαιούνται μαζί με έναν διορισμό στο Δημόσιο (συνήθως σε κάποιο σώμα Ασφαλείας: στρατό, πυροσβεστική, αστυνομία κ.ο.κ.) άδεια πρακτορείου ΟΠΑΠ. Προφανώς, η κυρία Γεροβασίλη θα πέφτει θύμα κακής πληροφόρησης και κακών συμβούλων. Επίσημων και ανεπίσημων…

Γράφει ο Πάρις Κουρτζίδης

Φυσικά, δεν μιλάμε για το αν θα μπορούν να παίρνουν μια τέτοια άδεια από δω και στο εξής. Δυστυχώς, συζητάμε για το αν όσοι έχουν ήδη λάβει πρέπει να την γυρίσουν πίσω ή, αν προτιμάτε, να τους αφαιρεθεί. Γιατί από το 2008 καμμία άδεια δεν έχει δοθεί σε ολυμπιονίκη.

Τις επόμενες ημέρες θα αφιερώσω πολύ χρόνο και χώρο για να γράψω πάμπολλα, εδώ στο RedPepperNews,gr [RPNTV.gr] –το οποίο, παρεμπιπτόντως, θα μπορείτε να το επισκέπτεστε (και να το θυμάστε έτσι πολύ πιο εύκολα) και ως Piperata.gr– αλλά και στην εβδομαδιαία εφημερίδα «axia news», σχετικά με το παρασκήνιο, αλλά και την ασχετοσύνη ή την αφέλεια και την προχειρότητα που αντιμετωπίζουμε στην Ελλάδα τόσα και τόσα ζητήματα, κλάδους, κατηγορίες και στην προκειμένη τον αθλητισμό. Και για να εξηγούμαι και να μην παρεξηγούμαι, φυσικά και δικαιούμαι να ομιλώ και να γράφω περί αθλητισμού και ολυμπισμού και ολυμπιακού πνεύματος.

Γιατί ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα στη χώρα μας είναι ότι αποφασίζουν για τις τύχες μας ή ομιλούν για αυτές κάποιοι που δεν έχουν ιδέα… Γιατί δικαιούμαι (για το συγκεκριμένο ζήτημα); Όχι ως δημοσιογράφος, αλλά ως αθλητής, πρωταθλητής, μέλος των εθνικών ομάδων και μετέπειτα ως ένας άνθρωπος που πάλεψε (και) το 2013 για να παραμείνει η Πάλη στο πρόγραμμα των Ολυμπιακών Αγώνων και βγήκε ΝΙΚΗΤΗΣ!

Δεν θα αναφερθώ περαιτέρω σχετικά με το γιατί δικαιούμαι να παρεμβαίνω. Ούτε θα πλατειάσω άλλο (σήμερα) περί του ποιοι δικαιούνται να αποφασίζουν, να συμβουλεύουν, να σχολιάζουν, να έχουν άποψη για τον αθλητισμό και ειδικά για το ολυμπιακό πνεύμα.
Όμως, δεν μπορώ να μην τονίσω ότι σε ένα ανίκανο κράτος, οι Έλληνες συνεχίζουν να ασχολούνται με τον αθλητισμό.

Συνεχίζουν να γίνονται αθλητές και πρωταθλητές. Διαπρέπουν και χωρίς τους δήθεν εξουσιαστές στο πανευρωπαϊκό και το παγκόσμιο γίγνεσθαι. Η Ελλάδα πάντα θα βγάζει τεράστιους αθλητές και ολυμπιονίκες. Γιατί είναι στο DNA μας. Γιατί, κυρία Γεροβασίλη και κύριες και κύριοι εθνοπατέρες, δεν περιμένουμε από εσάς ούτε μια θέση στο Δημόσιο ούτε μια άδεια ΠΡΟ-ΠΟ. Αυτό θα ήταν για γέλια… Όμως, το ζητούμενο είναι η πολιτεία τι κάνει για τους ήρωές της;

Για τους πρεσβευτές της; Βγάζει ανακοινώσεις και κλείνει ραντεβού στην Ηρώδου Αττικού όταν θέλει να βγάλει κάποιος από εσάς μια φωτογραφία μαζί μας! Λέτε σπουδαία λόγια μπροστά στις κάμερες και υπόσχεστε διάφορα μακριά από αυτές μόνο και μόνο γιατί αποβλέπετε ως διαχρονικοί «μαυρογιαλούροι» στο πολιτικό κέρδος. Μάθετε, λοιπόν, ότι στην Αρχαία Ελλάδα, στην Ελλάδα αυτή που κυριάρχησε στους αιώνες και στην αρχαία ιστορία, για την Ελλάδα αυτή που με κάθε ευκαιρία δηλώνετε ότι είστε περήφανες και περήφανοι, στη χώρα που γέννησε τον Πολιτισμό, το Ολυμπιακό Ιδεώδες και τη Δημοκρατία, οι Έλληνες αθλητές και ειδικά οι ολυμπιονίκες ελάμβαναν τιμές ανώτερες από τις δικές σας. Τους έβλεπαν με σεβασμό και τους είχαν όχι «σαν», αλλά κυριολεκτικά ΗΡΩΕΣ!

Με ποιο δικαίωμα, εσείς που λαμβάνετε και το τελευταίο προνόμιο του νόμου που ψηφίζετε μόνοι σας, εσείς που διορίζετε με τον έναν ή άλλον τρόπο τα δικά σας παιδιά, έρχεστε να αφαιρέσετε προνόμια (στην ουσία μιζέριας και κατάντιας για ένα κράτος όπως η Ελλάδα του Ολυμπιακού Ιδεώδους) από τους Έλληνες Ολυμπιονίκες; Ποιες και ποιοι νομίζετε ότι είστε;
Μάθετε λοιπόν και το άλλο: Τη δική σας ανικανότητα πήγατε να καλύψετε όταν αποφασίσατε να δίνετε τέτοιου είδους προνόμια στους ολυμπιονίκες. Όταν αυτοί χωρίς κανένα κίνητρο και χωρίς καμμία βοήθεια από εσάς δόξασαν την ΕΛΛΑΔΑ και ύψωσαν την ελληνική ΣΗΜΑΙΑ στα πέρατα της Γης, αναγκάζοντας όλον τον πλανήτη να ακούει τον Εθνικό μας Ύμνο!

Την ανικανότητα να έχετε σύγχρονα αθλητικά σχολεία. Την ανικανότητα να παρέχετε παιδεία. Την ανικανότητα να έχετε γήπεδα, προπονητικά κέντρα, στάδια, κλειστά και ανοιχτά γυμναστήρια. Την ανικανότητα να έχετε κράτος δικαίου και χώρα του Ολυμπισμού.
Το μπάχαλο στο κράτος, η ασυδοσία και η ρεμούλα δεν είναι από τα 50 πρακτορεία που έχουν κάποιοι (μόνο) ολυμπιονίκες. Ούτε ξεκινάει και τελειώνει το συμμάζεμα και η μεταρρύθμιση από τους 100 διορισμένους ολυμπιονίκες. Ίσως περισσότερο να αφορά το όλο πρόβλημα εσάς, τους άρχοντες αυτού του τόπου (αυτοδιοικητικούς και κεντρικούς) που θέλετε να εξασφαλίζετε σύνταξη με δύο θητείες, την ώρα που άλλοι κοπιάζουν, ιδρώνουν, ματώνουν, κι εσείς έρχεστε μετά, όποτε το αποφασίσετε, δήθεν στο όνομα της μεταρρύθμισης και του εκσυγχρονισμού (βλ. Σημίτη), να τους κόβετε αυτά που δικαιούνται!

Καληνύχτα σας!

*Απαραίτητη διευκρίνιση: Όλα τα παραπάνω είναι λόγια σωρευμένης αγανάκτησης από την παρατήρηση της χρόνιας στρεβλής νοοτροπίας της πολιτείας προς κορυφαίους εκπροσώπους του Ελληνισμού. Δυστυχώς, το κακό δεν είναι (μόνο) ετούτης της κυβέρνησης – είναι διαχρονικό σε μια αγνώμονα πολιτεία…